- Splavarjenje
- Lončarstvo
- Steklarstvo
. Splavarjenje je bilo včasih zelo nevarno. (pogosto so bili premočeni do kože)
.Včasih je bilo barvno steklo veliko bolj drago kot danes.
Obrt nekoč
1. Splavarjenje je bilo včasih zelo nevarno. (pogosto so bili premočeni do kože)
Mlinarstvo,je bilo odvisno od vode in suše.
.Včasih je bilo barvno steklo veliko bolj drago kot danes.
Tesa .j .Zver
POSEBNOSTI/ ZNAČILNOSTI
Babičev mlin
- Štorklje
- Sončnice
- Kurentovanje
- Prekmurska gibanica
- Klopotec
Babičev mlin na Muri je eden redkih, ki še deluje. Na vodi je vodno kolo, ki poganja mlinske kamne v hiši na obrežju.Štorklje so ena od značilnosti panonskega sveta. Hranijo se z žabami na na močvirjih ob rekah. Ker so ljudje veliko močvirij izsušili, je tudi štorkelj manj kot v preteklosti. Sedaj so nekatera močvirja zaščitena.
Nika .G
Za panonski prostor so značilne različne jedi. Znana je prekmurska gibanica, ki ima kar štiri nadeve (makov, skutin, orehov in jabolčni).
Kurentovanje je pustni običaj na Ptujskem polju. Kurenti so oblečeni v dolge ovčje kožuhe, za pasom imajo kravje zvonce, na glavi pa kosmato kapo, iz ust jim visi rdeč jezik. V roki imajo palico ježevko. Nastopajo v skupinah, poskakujejo in z zvonenjem delajo veliko hrupa.
NIKA GLAVINA
Raba tal
Pašnik: je s travo porasl svet, navadno v gorah, namenjen za pašo živine.
Travnik: je ekosistem, v katerem med rastlinskimi vrstami prevladujejo trave in zelišča. Tam se zadržujejo tudi mnoge žuželke. Zanj je značilna izredna velika vrstna pestrost rastlinskih vrst.
Nujen pogoj za vzdrževanje travnika je redna košnja.Marcel Rozman
Živinoreja: je kmetijska panoga, ki se ukvarja z gojitvijo domačih živali z namenom pridobivanje prehranskih proizvodov (mlečni izdelki, meso,...), samih živali za delovno živino, surovin za oblačila in obutev (usnje,volna,...) ter gnoja (za potrebe gnojenja)
Poljedelstvo: Poljedelstvo se je pojavilo pred približno 10.000 leti in je pomenilo velik korak v človekovem razvoju. Odkritje je omogočilo, da se je človek za stalno naselil na določenem območju. Osvajal je vedno nove površine, na katerih je gojil svoje rastline. S poljedelstvom se je zmanjšala človekova odvisnost od spontane narave. Človek je začel naravo spreminjati po svojih željah in potrebah.
Ni komentarjev:
Objavite komentar